Miejscowości

Wiadomości

sobota, 10 grudzień 2016 20:00

Ile będą nas kosztowały tegoroczne Święta?

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Prześledziliśmy kilka tegorocznych badań i sondaży dotyczących tematu Świąt i wydatków świątecznych. Oczywiście badania te różnią się od siebie, często znacznie. Dla przykładu – jedni wskazują na kwotę 1475 zł, inni szacują, że przeciętna rodzina wyda 1121 zł. Łączy je jednak pewna cecha wspólna. Otóż, według niemal wszystkich aktualnych prognoz, na Święta 2016 wydamy z pewnością więcej niż w roku ubiegłym. Jeśli ciekawi Was temat przyzwyczajeń konsumenckich Polaków oraz naszych planów na grudzień 2016, poniżej znajdziecie kilka ciekawostek i informacji.

imagewsank

Boże Narodzenie w polskim domu

Oczywiście jak świętować „po polsku”, to tylko „na bogato” – niczego nie może zabraknąć nie tylko na wigilijnym stole, ale również pod choinką. Nic więc dziwnego, że w grudniu nie straszne nam pożyczki, kredyty i wydawanie więcej niż zwykle. Podobno są i tacy, co w grudniu zwlekają z opłaceniem rachunków, po to aby można było przeznaczyć więcej na zakupowe szaleństwa. Inni szukają dodatkowych funduszy na Święta gdzie tylko się da, m.in. podejmując się różnych dorywczych zajęć i zgadzając się na nadgodziny w stałym miejscu pracy. Co ciekawe, teraz chętniej niż zwykle odwiedzamy też kolektury lotto, w nadziei, że Multi Multi albo Mini Lotek spełnią nasze marzenia o rekordowych wygranych i ekstra gotówce. Pomysłów jest wiele, a porzekadło „Polak potrafi” sprawdza się jak widać i w kontekście świątecznych wydatków.

Nasze plany na Święta

Portal Business Insider opublikował w ubiegłym miesiącu ciekawy raport dotyczący wydatków na Boże Narodzenie 2016. Wydamy ponoć minimum 50 złotych więcej na te Święta niż w zeszłym roku. Niemal połowę wszystkich wydatków stanowić będą zakupy pod kątem prezentów (niemal 500 złotych). Kolejne tyle „pochłoną” zakupy w sklepie spożywczym. Natomiast 120 zł przeznaczymy średnio na spotkania z przyjaciółmi i znajomymi.

Co ciekawe, jak donosi Newsweek Polska w jednym ze swych artykułów, rodziny które korzystają z Programu 500+ planują wydać więcej niż wspomniane już 1120-1475 zł. Jednak tutaj należy wziąć pod uwagę fakt, że często są to większe rodziny niż dwoje dorosłych plus jedno lub dwoje dzieci, dlatego też ich zapotrzebowania są na ogół większe.

Wśród kultowych prezentów na prowadzeniu znajdują się kosmetyki i perfumy. Chętnie obdarowujemy się również książkami, a także słodyczami. Coraz częściej zakupy świąteczne robimy przez Internet – już co czwarta dorosła osoba w Polsce deklaruje, że prezenty zakupi w sieci. Co ciekawe, wielu Polaków nie zostawia tematu podarunków na ostatnią chwilę i aż 65% z nas planowało mieć tą kwestię „z głowy” już w listopadzie i na początku grudnia. Ciekawe, czy faktycznie trzymaliśmy się tego planu? Nic tak bowiem nie stresuje nas przed Bożym Narodzeniem jak „bieganie” 23 i 24 grudnia po centrach handlowych w nadziei na wypatrzenie idealnych prezentów. Stres, tłumy ludzi, pośpiech – taka kombinacja bodźców powoduje, że kupujemy rzeczy mało przemyślane i nie zwracamy już nawet uwagi na ceny (bo coś przecież trzeba położyć pod tą choinką). Na szczęście mamy jeszcze kilkanaście dni, żeby uniknąć takich sytuacji.

A jakie są Wasze plany na tegoroczne Święta? Czy zgadzacie się z prognozami ekspertów na ten rok, czy niekoniecznie? Chętnie poznamy Wasze zdanie.

Źródła:
http://businessinsider.com.pl/finanse/twoje-pieniadze/boze-narodzenie-2016-ile-wydadza-polacy-deloitte/km1qrw6
http://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/2016-ile-polacy-przeznacza-na-tegoroczne-swieta-to-zalezy-od-500-,artykuly,400995,1.html

Ostatnio zmieniany sobota, 10 grudzień 2016 20:04
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384